Poslední prázdninovou sobotu zavítalo do Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou na tradiční Tankový den 20 tisíc návštěvníků. Defilovala před nimi technika, která se podílela na intervenci vojsk Varšavské smlouvy před 55 lety i nejmodernější tank ve výzbroji Armády ČR – Leopard 2A4. Mezi řadou významných hostů byl prezident republiky Petr Pavel či ministryně obrany Jana Černochová.

V pořadí již 19. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany byl po omezeních kvůli pandemii Covidu prvním takového rozsahu, jak bývalo před tímto obdobím zvykem. “Loni jsme finišovali s přípravami na otevření Armádního muzea na Žižkově po zásadní rekonstrukci a naše úsilí pochopitelně směřovalo k tomuto cíli. Proto jsme Tankový den udělali, ale byl menšího rozsahu,” říká ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek. “Letošní ročník byl opravdu velmi pečlivě připravován a jsem velice rád, že se nám podařilo domluvit i účast tanku Leopard 2A4, který získala Armáda ČR nedávno do své výzbroje. Diváci, kterých přišlo na 20 tisíc, tak mohli porovnat historický vývoj tankové techniky od 30. let minulého století,” dodal Knížek.

V úvodu sobotního dopoledního programu se nad hlavami diváků rozburácely motory bojového vrtulníku Armády ČR Mi-24/35, což byla asi jedna z posledních šancí vidět tento stroj v letu. Armáda ČR už totiž přebírá stroje americké provenience UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Pilot armádního bitevníku nad hlavami diváků simulovat útočný let a předvedl stroj v jeho rychlém letu.

Minulost je třeba připomínat v kontextu dneška

Poté vjelo do arény historické vozidlo Škoda 903 s ministryní obrany Janou Černochovou a ředitelem Vojenského historického ústavu Praha brigádním generálem Alešem Knížkem. “Jsem ráda, že je zde tolik návštěvníků a především rodin s dětmi, protože jsem přesvědčena o tom, že je potřeba naši minulost a bohatou vojenskou historii připomínat především v kontextu dnešní doby,” řekla ministryně obrany. Brigádní generál Aleš Knížek vyzdvihl podporu Ministerstva obrany a pochopení ministryně pro rozšiřování sbírek Vojenského historického ústavu Praha a poděkoval jí za podporu.

Při představování čestných hostů 19. Tankového dne diváky překvapilo jméno prezidenta republiky Petra Pavla, který do areálu Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou přijel nepoznán ve flanelové košili na motocyklu.

Jako první se v aréně muzea objevil slavný československý lehký tank Praga LT vzor 38 s českou vlajkou a nový tank Armády ČR – Leopard 2A4 s vlajkou NATO.

Před diváky poté defilovaly stroje, které používali vojáci vojsk Varšavské smlouvy při okupaci Československa v roce 1968. Byly to ZIL-157, GAZ-66, GAZ-69, BRDM-1, T-55 i stroje z tehdejší výzbroje ČSLA – OT-62 TOPAS, OT-64.

Ukázka tanků od 30. let 20. století

Při ukázce nejrůznějších tankových konstrukčních škol mohli diváci porovnat vývoj tankové techniky od 30. let minulého století – československý lehký tank Praga LT vzor 38, německý polopásový transportér Sd.Kfz. 251 (přestavba z českého OT-810), stíhač tanků HETZER, italský dělostřelecký tahač SPA TL-37, sovětské samohybné dělo SU-76, sovětský těžký tank IS-122, americký střední tank M4 Sherman, lehké průzkumné obrněné vozidlo Ford M8, kolopásový automobil Halftrack M2, kolopásový automobil Halftrack M3, kolopásový automobil Halftrack M16 a M3 Scoutcar. Z poválečných konstrukčních škol pak byly předvedeny: Ford M151A2 MUTT, HMMWV, sovětský tank T-55, americký střední tank M-60A1 Patton, německý tank Leopard 1 v barvách řecké armády, T-72M1 a Leopard 2A4.

Desetitisíce diváků pak mohli sledovat také předvedení nejnovějších strojů Tatra 6×6 Force a Titus.

Vrcholem každého Tankového dne je bojová ukázka. Tentokrát diváci bez dechu sledovali mohutnou bitvu, která připomněla 80. výročí vylodění spojenců v Itálii v září 1943 a zahájení bojů na italském bojišti. O tom, že se ukázka blížila historické realitě, svědčil i okamžik, kdy se jako ve skutečnosti zasekl jeden z kulometů na americkém vozidle a vojáci si i s touto situací museli poradit. Odměnou jim byl mohutný potlesk po skončení ukázky.

Návštěvníci se po ukončení programu v aréně lešanského muzea rozešli do celého muzejního areálu a zkoušeli další části programu, které pro ně byly připraveny.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené