Chomutov bude mít městský holubník | Video: Deník/Miroslava Šebestová
„Tento projekt nabízí etické řešení regulace holubí populace ve městě. Naše civilizace již dospěla tak daleko, že i holubi tu mohou žít s námi a nemusíme je odchytávat a zabíjet,“ nastínila vedoucí odboru životního prostředí Dagmar Mutinská. „V holubníku budou mít krmivo, čerstvou vodu a budky, kde mohou v klidu zahnízdit. My jim ale budeme vejce odebírat a nahrazovat je atrapami,“ vysvětlila podstatu věci.
Holubi jsou přemnožení na území celého Chomutova, proto město vytipovávalo více míst, kde by holubník mohl stát. „Uvažovalo se například o nádraží, definitivní lokalita je ale sídliště Březenecká,“ poznamenal náměstek primátora Milan Märc. „Převážily racionální důvody. Na holuby si stěžovali hlavně lidé v Experimentech,“ vysvětlil.
Holubi až v obýváku
Potíže s neodbytnými ptáky mají také obyvatelé dalších lokalit. „Rok od roku je to horší. Už na balkon ani nedáváme vyprané prádlo, protože se holubi nebojí a sedají na šňůry. Jak prádlo dopadá, je asi jasné,“ zmínila Petra Kadlecová ze sídliště Písečná. „Horší je, že ani nemůžeme nechávat otevřené dveře od balkonu, abychom vyvětrali, protože vám holubi klidně nakráčejí do obýváku. Mají různé nemoci a dostat je z bytu ven, je o nervy,“ doplnila.
Holub městský neboli věžák
Druh, který dnes nazýváme městský holub, neboli věžák, je zdivočelý potomek holuba domácího. Ten původně vznikl domestikací holuba skalního, který se v české přírodě nevyskytuje. Holubi se výborně přizpůsobují změnám podmínek, což spolu s mimořádnou schopností reprodukce vede k tomu, že i po desetiletích pokusů o jejich vyhubení stále zůstávají s námi.
Jako holubník v Chomutově poslouží starší maringotka. Její výhodou je, že může být v případě potřeby přemístěna jinam. Momentálně je zaparkovaná v oploceném areálu městské policie, který je nedaleko Experimentů.
Maringotka projde ještě zásadní proměnou. Odbor životního prostředí čeká na zásilku 50 plastových budek, kterými osadí vnitřní prostor, krmítka, napáječky, kovový vlet pro holuby, krmivo a také smetáky, aby mohli jeho pracovníci prostor udržovat v čistotě. Holubník bude navíc malovaný. Grafické návrhy městu předložila místní umělkyně Lucie Šebestová, z nich si pak Chomutované mohli vybrat ten, který jim byl bližší.
„První návrh připomíná, že jsou holubi skalní ptáci, pracovala jsem také s perspektivou. Vytvořila jsem hejno, které se stahuje ke krmivu na pozadí skalnatých hor,“ nastínila. „Druhý návrh vycházel z kresby, která ztvárňovala ptáky a také městskou věž, jako jedno z ikonických míst. Obraz byl ale dekonstruovaný, to znamená, že jsem jeho tradiční prvky rozložila na barevná pole,“ vysvětlila. V anketě, která byla ukončena 1. října, lidé zvolili první variantu.
Město sáhlo ke klecovým odchytům
Chomutov se dosud zbavoval přemnožených holubů s pomocí klecových odchytů. Klece byly umisťované v období od ledna do března na střechách některých panelových domů, nemocnice, informačního centra. Odchyty ale nebyly příliš úspěšné, dařilo se takto lapit od 150 do 200 holubů, kteří byli následně usmrceni. Město za tuto službu jako celek platilo takřka 100 tisíc korun.
Oproti tomu má být zřízení a provoz městského holubníku nejen humánnější, ale také levnější a účinnější. „Holubi hnízdí třikrát až čtyřikrát ročně. Jestli jim necháme ze čtyř snůšek jen jedno vejce, je jasné, že se populace snížit musí,“ nastínila vedoucí odboru životního prostředí Mutinská. „Pokud si ověříme, že se takto podaří zlikvidovat 300 až 500 vajíček, určitě to bude efektivnější. Pak bychom mohli pořídit další holubník na jiné místo a pokračovat v tom,“ doplnila.
Jednorázové náklady na pořízení městského holubníku dosáhnou 200 tisíc korun. Následný provoz, který zahrnuje krmení a veterinární dohled, odbor spočítal na nejvýše 14 tisíc korun ročně. Úklid, odebírání vajec a další péči zajistí zdarma s pomocí svých pracovníků.
Městské holubníky jsou už dnes obvyklé v Německu, Francii, Beneluxu, Rakousku, Velké Británii a dalších státech. Zabydlely se i v některých městech České republiky. Městem spravované holubníky mají například Praha, Brno nebo Plzeň. V Ústeckém kraji podle dostupných informací městský holubník dosud není, Chomutov by tak měl být první.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy