Jasně, výstižně, krátce a bez obalu – přinášíme ty nejzajímavější zářezy z uplynulého týdne. Ten začal nadějnou zprávou, že senioři mohou mít elektřinu zdarma. A nejen oni. Další novinka už tak radostná nebyla. Týkala se zvyšování daně z nemovitosti, která v některých městech naroste až pětinásobně. Máme tady něco i pro kutily a milovníky zajímavých a kreativních řešení – novou metodu zpevňování svahů. Nenechte si ujít to nejzajímavější z minulého týdne. Udělejte si kávu a jdeme na to.

Milý tatínku, posílám pozdrav a trochu elektřiny

Díky novele energetického zákona se otevírají nečekané možnosti. Tou nejvýraznější je patrně zisk elektřiny zdarma, kterou nadšeně uvítá nejedna domácnost. Ačkoliv není nově povolené sdílení elektřiny nijak definováno věkem, očekává se, že největší prospěch z něj mohou mít především senioři. Jejich děti nebo jiní příbuzní jim totiž budou moci poslat svou vlastní elektřinu, a to klidně přes celou republiku. Tatínek na Moravě si tak bude moci posvítit elektřinou, kterou jeho syn vyrobil v Ústí nad Labem.

Možnost sdílet elektřinu budou mít domácnosti v České republice od července 2024. Můžete si tak vyrobit elektřinu pomocí fotovoltaiky nebo větrné elektrárny na chatě a využívat ji ve svém bytě. Na aktuální ceny fotovoltaických panelů na českém trhu se můžete podívat například zdeJe zde také varianta podělit se o ni se svým sousedem přímo v místě, kde byla vyrobena. Pro ty, kdo si vyrábí vlastní elektřinu, bude tato cesta jistě mnohem výhodnější, než vracet nevyužitou elektřinu do sítě za minimální výkupní ceny.

Pro více informací, čtěte následující článek:

Senioři mohou mít nově elektřinu zdarma. Stačí, aby jejich děti měly fotovoltaiku

Vidíte správně. A teď platit, prosím

Mnozí poplatníci si nejdříve mysleli, že se musí jednat o omyl a úřady jim poslaly špatnou složenku. Částka na ní totiž byla v mnoha případech mnohem vyšší než v předešlých letech. V některých městech, jako je například Zlín, se daň z nemovitosti zvýšila dokonce pětinásobně. Zastupitelé města se hájí tím, že ke zvýšení daně nedošlo už řadu let.

Za skokový nárůst může především dvojúrovňové zvýšení daně. To nejdříve proběhlo ze strany státu, který navýšil základní sazbu v průměru o 80 % takzvaným konsolidačním balíčkem. Druhé navýšení měly v režii samotné obce, které daň z nemovitosti zvedly takzvaným místním koeficientem. Ten se v jednotlivých městech a lokalitách liší.

Více se dozvíte v článku níže:

Zvýšená daň z nemovitosti se týká celého Česka. Ve Zlíně se zvedne až pětinásobně

Nechce jít s davem. Vesnice u Brna dělá věci jinak

Asfalt, cihly a beton jsou fajn, ale určitě to jde i bez nich. A mnohdy to je možná i lepší. Toto tvrzení zastává malá vesnice na Brněnsku, která se snaží volit netradiční a neotřelá řešení. To se jim podařilo také při zpevňování svahu. Odmítli stavět klasickou zděnou zídku a místo toho sáhli po takzvaných vegetačních pytlích.

Abychom zjistili více podrobností o realizaci projektu, vydali jsme se rovnou na ta nejvyšší místa a udělali rozhovor s vedením této malé obce. To nám popsalo průběh realizace a sdílelo s námi dojmy z celkového výsledku zpevněného svahu.

Zajímají vás tyto vegetační pytle? Přečtěte si celý článek:

Nová metoda zpevňování svahu. Vesnice na Brněnsku sází na průkopnická řešení

Photocredit: Václav H. (se souhlasem) a Michal P. (se souhlasem)

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené