Kvůli nedůstojným platovým podmínkám vyhlásily justiční odbory na 7. až 9. října stávku zaměstnanců soudů. K protestu se podle Odborového svazu justice dosud přihlásilo 90 procent zaměstnanců okresních a obvodních soudů a 65 procent zaměstnanců soudů vyšších instancí, s výjimkou soudu Ústavního a jednoho soudu okresního. Svaz o tom v úterý informoval v tiskové zprávě.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) řekl novinářům, že stávku chápe nikoliv jako protest proti jeho úřadu, ale proti státnímu rozpočtu, který ale podle něj téměř nelze měnit.
Zaměstnanci firmy Boeing stávkují. Zastavení výroby by leteckou firmu mohlo stát až 3,5 miliardy dolarů
Číst článek
České soudnictví se podle odborářů dlouhodobě potýká s problémy, které ohrožují základní práceschopnost celého systému. „Zásadní podfinancování, nedostatečné personální kapacity a enormní pracovní vytížení vede k tomu, že ztrácí možnost zajistit úkoly včas a kvalitně,“ uvedly odbory.
„Státní rozpočet skoro nemůže být jiný, než je, a to z mnoha důvodů. Nemáme na to prostředky,“ reagoval ministr Blažek, který se o vyhlášení třídenní stávky dozvěděl od novinářů při odchodu ze schůzky s prezidentem. Připustil, že se nepodařilo zcela naplnit dohodu o postupném růstu platů justičního aparátu, kterou uzavřel s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk.
Stávka na ministerstvu
Ve stávkové pohotovosti je i část zaměstnanců Blažkova ministerstva. Ministr uvedl, že ani s těmito odbory se vedení úřadu nedohodlo – podle něj jde o úplně stejnou situaci jako s justičními odboráři.
„Průměrný plat na našem ministerstvu je 62 000 korun. Běžným obyvatelům se to těžko vysvětluje, z vnějšku viděno je ten plat dostatečný. Problém je, že ministerstvo zaměstnává hodně právníků, kteří samozřejmě zejména v Praze mohou odcházet jinam. Ta fluktuace začíná a je znepokojivá, budu se o tom muset bavit s vládními kolegy. Ale v tuto chvilku nemám žádné finanční prostředky na navýšení. Je to tak ve všech resortech,“ konstatoval Blažek.
27:04
Odměňování lidí placených státem se musí dramaticky změnit, plánuje ministr financí
Číst článek
Zaměstnanci všech českých soudů s výjimkou ústavního stávkovali za vyšší platy 29. května. Do jednodenního výstražného protestu se podle odborářů zapojilo 95 procent justičního personálu. Měli omluvené neplacené volno, zameškanou práci museli dohnat v následujících dnech. Soudy kvůli nedostatku personálu zrušily řadu naplánovaných jednání.
Začátkem června Blažek uvedl, že se do konce roku zvýší celková suma na platy zaměstnanců soudů. Koncem června vláda schválila, že ministerstvo dostane navíc 1,5 miliardy korun na pokrytí provozních výdajů v justici, dalších 80 milionů korun půjde na platy zaměstnanců soudů. Kvůli nízkému ohodnocení se ale ozývají i zaměstnanci státních zastupitelství, ministrovi na jaře zaslali petici.
V září představitelky justičních odborů nevyloučily po setkání s ministrem Blažkem další stávku zaměstnanců soudů. Plánované navýšení platů od příštího roku označily za nedostačující, justiční pracovníci podle nich zůstanou 5000 až 6000 korun pod průměrem ve veřejné správě.
Na platové podhodnocení zaměstnanců soudů dlouhodobě poukazují i představitelé justice. Skutečný průměrný plat justičního personálu byl loni 36 916 korun, průměrná mzda v Česku přitom dosáhla 43 341 korun.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy