Česko podporuje kandidaturu dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) to ve čtvrtek řekl v rozhovoru pro Blesk. Současný šéf aliance Jens Stoltenberg ve funkci skončí 1. října.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský premiér Mark Rutte při návštěvě Kosova

Česko podporuje kandidaturu dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka Severoatlantické aliance | Zdroj: Profimedia

„Českou podporu má. Není to jen o tom, že je dobrým kandidátem, ale mezi Českou republikou a Nizozemskem probíhá celá řada velmi dobrých projektů se zaměřením na bezpečnost. Je to pro nás velmi přirozené, že podporujeme Marka Rutteho,“ uvedl Lipavský.


Sedmapadesátiletý Rutte je favoritem na post generálního tajemníka NATO, jeho protikandidátem je rumunský prezident Klaus Iohannis. Po únorové sérii jednání měl Rutte podle serveru Politico podporu více než 20 z celkem 31 členů NATO. Podporu mu vyjádřily Spojené státy, Británie, Francie nebo Německo.

Výhrady má Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán prosazuje těsné vztahy s Ruskem. Kritické hlasy proti Ruttemu zaznívaly i z pobaltských států.

Rutte stál 13 let v čele nizozemské vlády. Už před loňskými listopadovými nizozemskými volbami, v nichž zvítězili pravicoví populisté Geerta Wilderse, oznámil, že se z domácí politiky stáhne. Stoltenbergův mandát byl loni v červenci počtvrté prodloužen, aby obranná aliance neměnila své vedení během války na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené