Zámek Pětipsy je z poloviny zachráněný, nové jsou i expozice. | Video: Deník/ Miroslava Šebestová

„Po dlouhé době se nám podařilo dokončit polovinu objektu zámku, v což jsme celou dobu doufali. Je to hlavně díky norským fondům,“ prohlásila Lenka Kodešová ze spolku Via Levamente, který zámek vlastní. „Když jsme ho pořídili, byla to v podstatě zřícenina. Teď je z poloviny v dokonalém stavu. Budeme doufat, že se nám podaří získat další finance, protože ještě nemáme fasádu a potřebujeme peníze na dokončení druhé poloviny,“ doplnila.

Na záchraně zámku spolek pracuje dvanáct let. Díky příspěvkům drobných dárců, brigádám, ale hlavně štědré dotaci ze severské země se podařilo obnovit nejstarší gotickou část s původními klenbami a dlažbou a připravit pro expozice prostory v přízemí i prvním patře.

V srpnu spolek zpřístupnil výstavu věnovanou posledním majitelům zámku, rodině Hodkových, dále expozici o zakladateli Fridrichu Pětipeském a také strašidelné sklepení jako atrakci pro děti. Od té doby památku navštívilo takřka 400 lidí, což spolek vzhledem k poloze památky vnímá jako úspěch.

Nově jsou dokončené také dvě ze čtyř výstavních místností věnované Sámově říši a první bitvě českých dějin (u Wogastisburgu), která proběhla v roce 631 či 632. Na straně Slovanů byl franský kupec Sámo, který porazil armádu krále Dagoberta.

Jaký byl život Slovanů? 

Výstava má přiblížit život Slovanů v souvislosti historického vývoje ve střední Evropě. „Bude interaktivní. Na digitálních prvcích bude dodavatel pracovat přes zimu tak, abychom mohli výstavu prvního dubna příštího roku otevřít,“ předeslal prezident spolku Via Levamente Pavel Forst. Zámek pak bude od jara do podzimu trvale otevřený. O víkendech poslouží turistům, ve všední dny především školám.

close Záchranu zámku Pětipsy dlouhodobě řídila Lenka Kodešová, donedávna prezidentka spolku Via Levamente. Ten má 11 členů info Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová zoom_in Záchranu zámku Pětipsy dlouhodobě řídila Lenka Kodešová, donedávna prezidentka spolku Via Levamente. Ten má 11 členů

Zámek Pětipsy koupil spolek, který tvoří nadšenci a laičtí obdivovatelé historie z Prahy a okolí, v roce 2012. V čele spolku až do letoška stála Lenka Kodešová.

„Už mi ale táhne na osmdesát a poslední roky tady v Pětipsech byly opravdu náročné,“ zdůvodnila, proč se vzdala funkce. „Můj hlavní cíl byl zachránit tu budovu, v tom budu pokračovat. Aktivity a provoz zámku ale nechám mladšímu nástupci,“ doplnila.

Spolek získal na obnovu zámku dotaci 24 milionů korun, celkové náklady však dosáhly 40 milionů. Jeho členové tak při snaze opatřit zbytek zažívali krušné chvíle. Přesto těžký úkol zvládli.

A jak na záchranu zámku v obci, která má jen málo přes 200 obyvatel, hledí místní?

Mnozí si v jeho ruinách hráli jako děti, v posledních letech pak sledují úsilí spolku. Někteří přispívají na jeho záchranu, nebo alespoň navštívili některou z kulturních akcí. „Naše vnučka se tam byla podívat před dvěma týdny a byla moc spokojená,“ prozradila například Marta Buřičová. „Je dobře, že se zámkem něco dělají, že dál nechátrá. Chodila jsem tam jako malá, takže to tam znám,“ zmínila.

close Část zámku, na kterou se chce spolek zaměřit v budoucnosti info Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová zoom_in Část zámku, na kterou se chce spolek zaměřit v budoucnosti

Čas podívat se na zpola obnovenou památku zatím nenašla Marie Mertlíková, která pracuje v místní prodejně. Dojíždí totiž z Kadaně.

„Když tam nějaká akce začíná, akorát končím v práci a musím se přesunout, abych obstarala dům a rodinu. Je to ale strašně hezké, že lidi zachraňují, co se dá. Musí být hrozné břemeno, shánět tolik peněz,“ ocenila. „Na druhou stranu takováto ‚krása‘ je v každé vesnici, a kdyby se mělo všechno zachraňovat… Já nevím, v čem to pomůže, jestli sem třeba bude jezdit víc návštěvníků,“ zamyslela se.

Zbytečné investice, míní žena

Chladnou nechává stav zámku rodačku, která si nepřála být jmenovaná. Investice do něj vidí, měřeno každodenními potřebami lidí ve vsi, jako zbytečné.

„Myslím, že by se peníze měly dávat do bytů, lidi nemají, kde bydlet. Jsou užitečnější věci,“ domnívá se. „Chybí nám třeba vodovod do Vidolic, kde je sice jen pár baráčků, ale žijí tam rodiny s dětmi a musí si tam tahat kanystry s vodou. Na takové věci by se měly dávat peníze,“ dodala.

Úsilí spolku Via Levamente naopak ocenil starosta nedaleké Kadaně Jan Losenický.

„Hodně památek v tomto kraji vzalo za své nejen kvůli zubu času, ale i demoličnímu období socialismu, který po odsunu Němců navázal obrovskou industrializací. Na úkor toho byly různé zámečky a tvrze odsouzeny k zániku,“ připomněl smutnou historii 20. století. „Proto jsem rád, že jsou teď Pětipsy příkladem toho, že se věci mění a památky oživují,“ vyzdvihl.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené