Na dohled památného Blaníku, v samém nitru Čech, můžeš zatočit s lenorou, proběhnout historií a překonat sám sebe. V kulisách bojiště bitvy u Jankova, mezi středočeskými obcemi Jankov, Ratměřice a Zvěstov, vznikla síť běžeckých tras, které ti pomohou dostat se opět do formy.

Dějiště jednoho z nejkrvavějších konfliktů třicetileté války svádí k dalšímu boji. V místech, kde v březnu roku 1645 císařská armáda změřila síly se švédskými vojsky, můžou svést svou vlastní bitvu s nelítostnými kilometry běžci všech kategorií. U kamenného památníku historického střetu totiž vyrostl přírodní běžecký areál provázející zvlněnou, dějinami tesanou krajinou. Skoro třicetikilometrová síť různě náročných a vzájemně kombinovatelných tras je tipem, jak se po zimě dostat zpět do kondice.

Ať už patříš mezi dálkoplaze, lampiony, kocháčky nebo teď vůbec nevíš, o co běží, ale rád bys běhat začal, zkus se postavit kilometrům čelem v místech, kde duněla děla a řinčely zbraně v největším a nejkrvavějším střetu třicetileté války – bitvě u Jankova. Neboj, krev nepoteče, pot ale stříkat může. Záleží na tom, jakou trasu si vybereš.

Běhej bojiště Jankov je nejenom výzva všem vyznavačům pohybu, ale také název běžeckých tras vedoucích místy, kde se před bezmála čtyřmi sty lety rozhodlo o osudu novověké Evropy. Celkem čtyři pečlivě naplánované tratě – Jankovská, Skrýšovská, Vlčkovická a Zvěstovská – vybíhají od parkoviště při památníku bitvy na návrší Habrovka, odkud pokračují po obnovených polních cestách lemovaných alejemi, malebnými rybníky, sakrálními památníky i výhledy na okolní kopcovitou krajinu a oba památné Blaníky.

Jednotlivými trasami provází barevné značení, kdo ale dává přednost moderním technologiím, může si je načíst do mobilního telefonu pomocí QR kódů a zobrazit na mapy.cz nebo v běžecké aplikaci Strava. Na rozdíl od generálů bitvy u Jankova proto netřeba mít před výběhem promyšlenou taktiku, stačí jen zvolit dobré boty.

Sparingpartnera ti navíc bude dělat speciální audio stopa natočená na míru pro každou trasu. Historické příběhy namluvené divadelními ochotníky prozradí, co se kolem tebe před 379 lety dělo. Dozvíš se, kde vypustili duši tisícovky žoldáků i proč ještě dnes můžeš slyšet přísloví “Dopadl jako Kec u Jankova” nebo “Pusto jako u Jankova”. A nejen to.

Před výběhem zahřeje svaly, protáhne šlachy a rozpohybuje klouby audio rozcvička, vedená císařským polním maršálem Melchiorem Hatzfeldem, pojatá v duchu dobového vojenského výcviku. Garantujeme ti, že tvé tempo díky nim bude vražedné a v některých místech poběžíš, jako když střelí.

Na jankovském bojišti můžeš trénovat třeba na maraton nebo běhat jen tak, pro radost. Až se nabažíš okolní krajiny, dej si tohle opojné běhání Velkému Blaníku na dohled ještě jednou.

A pamatuj: Kdo uteče, vyhraje, ale nejdřív o tom řekne ostatním! Sdílej s námi tvůj výkon v aplikaci Strava a přidej se do běžeckého klubu blanických rytířů v aplikaci Strava! Na jaro navíc chystáme běžeckou výzvu. Tak sleduj facebookovou stránku Kraj blanických rytířů a web www.blanik.net

Běhací tipy do foroty:

– V sobotu 2. března budou na bojišti u Jankova řinčet zbraně. Kostýmovaní reenactoři svedou odpolední bitevní ukázku přímo na bojišti v blízkosti památníku. www.bitvaujankova.cz

– V září rozběhá bojiště 11. ročník Šustova běhu, věnovaného nestorovi českého rybníkářství Josefu Šustovi. Trasa o délce 4 650 metrů vede kolem jankovských rybníků. Děti do šesti let si mohou před startem hlavního závodu doběhnout na dětské trase pro čokoládovou medaili.

– Kraj blanických rytířů je doslova semeništěm různých běžeckých závodů a výzev. Co třeba zkusit běhy celoročního běžeckého seriálu Běžec Podblanicka? Na výběr je třiadvacet závodů, namátkou 20. dubna Štěpánovský trhák, 8. května Memoriál obětí fašismu v Čechticích, 22. června Velišskej přespolňák nebo Běh zámeckým parkem ve Vlašimi 6. října. www.bězecpodblanicka.cz

– Atraktivní zámecké parky si můžeš proběhnout na čas při běžeckém seriálu Běhej zámky Střední Čechy. Uvidíme se třeba 18. května na startu Zručského májového běhu. www.behejzamky.cz

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené