Ač název upomíná slavnou větu přisuzovanou Galileu Galilei, nemá novinka Divadla Semafor s astronomií nic společného. Jiří Suchý ji použil v narážce na ústřední téma představení, tedy klasické vinylové desky His Master’s Voice se značkou naslouchajícího psíka.

Suchého novinka zavede diváky do zapadlé vísky Chlebodary, kde se někdy v meziválečných časech jeden neúspěšný kabaretiér rozhodl otevřít tančírnu ve své garáži. K obsluze bohaté diskotéky si až nevolnicky najme jistého pana Kladívka. Jediným návštěvníkem zapadlého podniku se však stane nudící se bohatá dáma. Nebohý Kladívko ji upoutá svou přímočarostí, naivitou a především hudebním vkusem…

Tak by se krátce dal shrnout děj úsporné novinky, která měla v pondělí premiéru na slavné pražské scéně. Jejím ústřední hvězdou je pochopitelně sám Jiří Suchý, živoucí legenda českého divadelnictví.

Diváci se zde tak opět mohou přesvědčit o autorově renesanční osobnosti: Jiří Suchý je autorem textů, dialogů, režisérem i hercem. Ač často skromně vysvětluje, že jej k takové multidisciplinalitě nutí finanční okolnosti divadla, je to pro diváky jedině dobře. Mohou si tak znovu a znovu užívat jeho nezastavitelného tvůrčího ducha v celé jeho šíři.

Aktuální novinka A přece se točí je tedy na zdejší poměry relativně strohá, vedle Suchého v roli Kladívka na jevišti vystupují jen Jiří Štědroň (kabaretiér) a Jitka Molavcová (bohatá dáma). Živý hudební doprovod zde ale nahrazují světové hity první poloviny minulého století (třeba It’s a Long Way to Tipperary), které Suchý česky velice vtipně otextoval a které všichni tři herci živě zpívají.

A přece se točí

75 %

Divadlo Semafor

premiéra 6. května 2024

režie: Jiří Suchý

hrají: Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Jiří Štědroň

Co se samotného hraní a děje týče, nabízí novinka nenáročnou linku, kde se ne každá scénka přesně vydaří a sem tam něco uteče do ztracena. Premiérové publikum ovšem vše přijalo se vstřícností sobě vlastní. I sami herci jsou si ostatně některých svých limitů vědomi, takže celý večer plyne poklidně a v příjemném nadhledu. Celkový rytmus však drží Molavcová pevně v rukách, takže se oba o generaci starší pánové mají o koho opřít.

A přece se točí tak zve na poklidný večer plný nostalgie a dobré nálady. Současný program a repertoár Divadla Semafor má svoje věrné publikum, které dokáže neutuchajícího Suchého ducha ocenit. A kdo na aktuální tvorbu naší žijící legendy zamíří poprvé, může být zdejší nezaměnitelnou vstřícnou atmosférou mile překvapen.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené