Krajské a senátní volby se uskuteční v původním plánovaném termínu, navzdory složité situaci v některých obcích a městech zasažených povodněmi. „Pro odklad je nezbytný nouzový stav, který nebyl vyhlášen a ani pro to nebyly splněny podmínky. Pokud bychom ho vyhlásili účelově a odložili volby, mohla by být zpochybněna jejich regulérnost,“ zdůrazňuje Petr Vokáč, vrchní ředitel sekce legislativy a státní správy ministerstva vnitra.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v obci Široká Niva v Moravskoslezském kraji připravili provizorní volební místo pro krajské a senátní volby

Ministerstvo vnitra zajišťuje volby v pěti obcích, děje se tak ovšem ve spolupráci s místními orgány | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Termín voleb byl znám dopředu, a i kdyby vycházel na minulý víkend, volby by se i tak nejspíš konaly, přestože byl na řadě míst vyhlášen stav nebezpečí, připomíná Vokáč.

Petr Vokáč, vrchní ředitel sekce legislativy a státní správy Ministerstva vnitra

„Zažili jsme covidové volby i improvizaci v tom dobrém slova smyslu na místech zasažených povodněmi. Vyzkoušeli jsme si, že je třeba mít krizové kanály, náhradní místnosti i rezervoár komisařů. Po volbách se můžeme zamýšlet, co z toho promítnout do právního řádu nebo interních předpisů,“ předpokládá.

Ministerstvo vnitra zajišťuje volby v pěti obcích, děje se tak ovšem ve spolupráci s místními orgány. Konkrétně jde o zajištění elektrocentrál a stanů pro hlasování nebo o pomoc s personálním naplněním volebních komisí.

„Celkem posíláme asi 12 lidí, víc nakonec nebylo potřeba. Obce poptávají rezervu hlasovacích lístků, zajistili jsme také údaje pro seznamy voličů, protože někde mají potíže s přístupem do evidence obyvatel. O to požádalo asi 32 obcí,“ shrnuje.

Regulérní volby

Náhradní volební místnosti musí splňovat minimální standardy, tedy plentu pro úpravu volebních lístků, seznamy voličů a volební schránku. „Zákon vyžaduje, aby v místnosti byl i státní znak a vlajka, ale to jsou věci, které když nebudou dostupné, tak neohrozí legitimitu voleb,“ doplňuje Vokáč.


Občané také mohou požádat obecní úřad nebo okrskovou volební komisi o přenosnou urnu, pokud jim například zdravotní potíže nebo i povodňová situace v obci brání v pohybu.

Vokáč nevylučuje, že se po volbách objeví více stížností na regulérnost voleb, protože situace po povodních tomu nahrává. Soudy ale vždy zjišťují, zda odchylka od standardních podmínek mohla hrubě ohrozit výsledek voleb.

„Samotná skutečnost, že někde došlo k situaci, která úplně neodpovídala zákonu, ještě nemusí být základem pro zpochybnění voleb,“ zdůrazňuje s tím, že soudy mají na rozhodnutí lhůtu 20 dní.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus výše.

Šárka Fenyková, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené